• טלי קינן

טורבו או לא טורבו ? זאת השאלה

Updated: May 31, 2020


נתחיל מזה, שאין טיפת הגיון ב: "אני אופה הכל בטורבו" או "אני לא אופה אף פעם בטרובו". בתנור יש מגוון תוכניות לאפייה. כמו במדיח, כמו במכונת הכביסה, כמו במכונת קפה וכמו ברכב.

אתם תמיד נוהגים בהילוך קדמי או תמיד ברוורס? אתם תמיד מכבסים בהרתחה? גם חולצות מש ? אתם תמיד עושים אספרסו קצר? אז זהו שלא. אתם מתאימים תוכנית למה שאתם רוצים או צריכים. אותו היגיון צריך לעבוד גם באפייה בתנור.

תנור בנוי מגוף חימום עליון ותחתון. מי שרוצה לצלות בגריל/להשחים - מפעיל רק גוף עליון. מי שרוצה לאפות - חום עליון תחתון. מי שרוצה לאפות בתהליך של "ייבוש" - מפעיל טורבו - (פחזניות, נשיקות, עוגיות עבאדי וכו). תחשבו "יבש".

אז איפה מתחילה הבעיה ? כשרוצים לאפות כמה דברים יחד. למה בעיה ? כי אם נשים כמה תבניות, העליונה תקבל חם מהעליון ולא מהתחתון והתחתונה - הפוך והאמצעית בכלל בצרות צרורות . אז המציאו לנו תוכנית "טורבו". שם מופעל מאוורר, שאמור לפזר את החום באופן אחיד. (למה "אמור" ? כי לא תמיד באמת אחיד...ולכן אנחנו מאלצים פעמים רבות להחליף בין התבניות).

אממה ? יש גם חסרון.... אויר חם גם מייבש.... אילת ?... פן ?... ולכן, טורבו מייבש את המאפים.

לכן, כל מה שאסור לייבש, כמו כל בצקי השמרים, עוגות גבינה, בחושות וכו...לעולם לא אופים בתוכנית טורבו! מה שצריך לייבש - טורבו. (פחזניות, עוגיות עבאדי קרקרים וכו).

אם עושים עוף או תפ"א עם רוטב והתבנית מכוסה בנייר כסף, אין חשש לייבוש ולכן אין בעיה להשתמש בטורבו ובכמה תבניות בו זמנית.

יש מאפים מיוחדים כמו לחמים ועוגות גבינה, שנדרשת אף תוספת לחות וזה נעשה ע"י תבנית עם מים בתחתית. אז בטח ובטח לא להפעיל טורבו. גם התוכנית הרגילה יבשה לנו מדי.

יש מבין ?.. אם יש מבין.... הבנתם שלא ניתן ברוב המקרים לאפות יחד כמה דברים. בעוגות בחושות - אתם בבעיה... חומרי ההתפחה יתחילו לפעול... בבצק שמרים - בעיה חמורה - התפחת יתר... אז מה עושים ? שאלה טובה... עוקבים אחרי הפוסטים שלי ולומדים...35,659 views2 comments

Recent Posts

See All